- Startsida
- Bygga, bo och miljö
- Aktuella projekt
- Kungsbacka arena
- Detaljplan för Kungsbacka arena
Detaljplan för Kungsbacka arena
Arenan blir en viktig mötesplats i vår växande stad för både invånare och besökare. Här kommer det finnas möjligheter för både elitidrott, större evenemang och spontana möten.

Kort fakta
Fastighet: Kungsbacka 4:65
Användning: idrott, kultur och mötesplats
Typ av projekt: detaljplan
Aktuellt
Samrådet av förslag till ny detaljplan för Kungsbacka arena har avslutats. Vi sammanställer nu de synpunkter som har kommit in och vi kommer att hantera dem som underlag i det fortsatta planarbetet.
Läs mer om hur planprocessen går till: Planprocessen
Beskrivning
Detaljplanen gör det möjligt att bygga en ny arena i Kungsbacka för att tillgodose önskemålet som finns i kommunen om att ha en anläggning som gör det möjligt att arrangera bollsport på elitnivå samt större kulturevenemang i staden. Arenan är planerad att ligga söder om badhuset, Idrottsparken och ishallen.
Förslaget innebär att arenan får en publikkapacitet om minst 2 500 sittande åskådare och upp till 5 500 vid större evenemang. Förslaget innebär även en fotbollsarena med en utvändig läktare mot fotbollsplanerna med plats för minst 1 000 åskådare. Arenan föreslås även innehålla kommersiella verksamheter som exempelvis restaurang.
Läs mer om arenan här: Kungsbacka arena

Dokument
Tidplan
- Samråd, kvartal ett 2025
- Granskning, kvartal två 2025
- Antagande, sommar 2025
Tidplanen är preliminär och kan komma att ändras.