- Startsida
- Bygga, bo och miljö
- Aktuella projekt
- Vatten- och avloppsutbyggnad i Vässingsö Fjordskär
Vatten- och avloppsutbyggnad i Vässingsö Fjordskär Fjordskär
Vi planerar för utbyggnad av kommunalt vatten och spillvatten till cirka 220 fastigheter i vatten- och avloppsutbyggnadsområde Vässingsö Fjordskär.

Kartbild av VA-utbyggnadsområde Vässingsö Fjordskär
- Orangemarkerade fastigheter omfattas av vatten- och avloppsutbyggnad (VA-utbyggnad).
- Rödfärgade fastigheter kan komma att omfattas efter särskild utredning.
För fastigheter längst i söder, markerade med rött i kartbilden, kommer vi göra särskilda utredningar för att bedöma om de ska ingå i den kommunala VA-anläggningen.
Kort fakta
Område: Vässingsö Fjordskär
Detta planerar vi: vatten och avlopp
Status: samråd och utredning pågår
Aktuellt
Vi utreder nu befintliga VA-anläggningar i området i samarbete med konsulten COWI. Konsulten eller kommunen kommer att kontakta VA-föreningar och fastighetsägare för att samla in uppgifter om befintliga VA-anläggningar. Uppgifterna behöver vi för att kunna bedöma var övertagande av befintliga ledningar är möjligt.
Om du som fastighetsägare äger vatten- eller avloppsledningar utanför din egen fastighet utöver föreningarnas ledningar, vill vi få på reda på det. Skicka en kartskiss som visar ledningarna, tillsammans med en kort beskrivning till teknik.va-utbyggnad@kungsbacka.se.
Bakgrund
Vi planerar för utbyggnad av kommunalt vatten och spillvatten i Vässingsö Fjordskär. Utbyggnaden gör vi enligt kommunens VA-utbyggnadsplan, som är beslutad av kommunfullmäktige. Området motsvarar Vässingsö vattenförenings utbredningsområde och omfattar östra delen av Runsås, Vässingsö, Dragsbacka och Hållsundsudden. VA-utbyggnaden omfattar både fastigheter som idag är anslutna via VA-föreningar och fastigheter som inte är det.
Syftet är att långsiktigt trygga vattenförsörjning och avloppshantering på ett säkert och rättvist sätt, samt att skydda människors hälsa och miljön.
Vi genomför projektet för att långsiktigt trygga vattenförsörjning och avloppshantering i området och för att kommunen ska fullgöra sitt ansvar enligt lagen om allmänna vattentjänster. Kommunalt vatten och avlopp innebär att kommunen ansvarar för systemet fram till varje fastighet. Det omfattar drift, underhåll, förnyelse, reparationer, nyanslutningar, fakturering och administration. Det ger en driftsäker och trygg service, både nu och över tid.
Tidplan
- 2026: Utredning och kartläggning av befintliga VA-anläggningar
- 2027–2028: Samråd med VA-föreningarna och överenskommelser om övertagande av VA-anläggningar
- 2029: Befintliga ledningsnät som bedöms möjliga att ta över planeras att övertas av kommunen
- 2030: Planerad byggstart för VA-utbyggnad
- Anslutning: Möjlighet till anslutning är cirka 1–3 år efter byggstart.
Tiderna är preliminära och kan komma att ändras. Utbyggnaden kan komma att delas upp och pågå under flera år.
Fördjupning om projektet
Frågor om projektet
Om du är medlem i en VA-förening ska alla frågor om projektet gå via VA-föreningens kontaktperson. Kontaktpersonen tar upp frågorna med kommunen.
Om du inte är medlem i en VA-förening kan du mejla oss, ange då fastighet eller adress och en kort beskrivning av frågan.
Eftersom utredningen är i ett tidigt skede kan kommunen i nuläget främst svara på övergripande frågor om planeringen.



