Julmarknad på Kungsbacka torg

Två barn och en hund som är på julmaknad.

Är du hantverkare eller utställare och vill ställa ut på Kungsbacka julmarknad?

Kungsbacka julmarknad söndag 3 december klockan 12-17

Vi fortsätter traditionen med att liva upp stadskärnan med vår mysiga, juliga och traditionsenliga julmarknad på första advent. Vi söker dig som är hantverkare eller utställare, och som har god kvalitet på dina varor.

Bord i utställartält:

  • På marknaden har vi flera tält där ni som utställare står bredvid varandra. Det brukar ge ett naturligt flöde, en närmare kontakt med besökarna och med varandra. Det är helt enkelt trevligare och ger en chans till mer försäljning.
  • Mått på bord: L 180 x B 70 cm. Ta med egen duk, gärna juteväv, som räcker ner till marken.
  • Pris: 500 kronor per bord, extra bord 300 kronor.

Marknadsbod

Du kan välja en egen marknadsbod i gammaldags stil med grått tygtak. Bodarna hyrs in av ett företag som även står för upp- och nermontering.

  • Mått på boden: H 240 x L 208 cm.
  • Mått på bord: H 85 x B 80 cm.
  • Pris: 700 kronor/styck och per dag.

Foodtruck och matförsäljning

Skriv måtten i anmälan och ange om ni kommer att använda gasol, kol eller ved och vilken el utöver 16 A. Meddela om du har eget tält.

Förlängningssladd och grenkontakt ingår inte, utan det tar du med själv.

  • Pris: 220 W 16 A kostar 1 000 kronor per dag

Mer information skickas ut per mejl en vecka innan marknaden.

Frågor, kontakt och anmälan skickar du till: