Automatiserad betygshantering sparar tid

Person sitter vid datorn och arbetar

I slutet av varje termin hanteras ett stort antal betygskataloger inom skolan. Dokument har tidigare skrivits ut av skoladministratörer och undertecknats fysiskt av lärare. Nu sker allt digitalt. Först ut att använda sig av detta är grundskolan.

Vad?

En digital och automatiserad hantering av betygskataloger i grundskolan.

Det innebär att:

  • betygskataloger exporteras automatiskt
  • läraren får ett mejl om att det finns en betygskatalog att skriva under
  • läraren granskar betygskatalogen
  • läraren legitimerar sig med sin e-legitimation vid underskriften
  • alla betygskataloger sparas digitalt i e-arkivet

Varför?

Nu går det både snabbare och smidigare för både skoladministratörer och lärare.

Att skriva ut alla betygskataloger på papper tog 136 timmar för skoladministratörerna. Idag gör roboten samma arbete på cirka 20 timmar.

För läraren är det enkelt: skriv under digitalt.

Samtidigt har säkerheten blivit högre. Varje underskrift går att identifiera i och med att läraren legitimerar sig vid underskriften. Det är även enkelt att söka fram betygskatalogen.

Hur?

Bakom lösningen finns smart teknik som jobbar i det tysta. En robot loggar in i skolsystemet vid en bestämd tidpunkt och exporterar cirka 2 700 betygskataloger. Därefter startar ett automatiskt flöde för underskrift.

Lärare får en notifiering och kan skriva under elektroniskt. Lärare som undervisar vid flera skolor behöver inte heller förflytta sig utan kan skriva under samtliga betygskataloger på en och samma skola.

Administratören kan sedan se status för varje betygskatalog via en rapport. Exempelvis om den är undertecknad eller inte eller om den är avvisad.

Och om något blir fel? Då skickar roboten ut en ny version av betygskatalogen.

Anna Ebeling

Personen bakom

Anna Ebeling,
Utvecklare inom digitalisering

”Det blir en minskad arbetsbelastning för skoladministratörer och lärare. Det i sin tur gör att de kan fokusera sin tid på annat. Att vi är först i Sverige med detta är jätteroligt. Vi vill gärna inspirera och peppa andra att göra samma!”

  • Drivs av: Förvaltningen för Förskola & Grundskola, Förvaltningen för Service och Kommunstyrelsens förvaltning

Utmaningar och möjligheter

Globala mål

Ikon för FN:s globala mål God utbildning för alla
Ikon för FN:s globala mål anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt