- Startsida
- Kommun och politik
- Utveckling och innovation
- Hållbarhet
- Våra steg mot hållbarhet
- Europeiskt samarbetsprojekt för digitala tvillingar
Europeiskt samarbetsprojekt för digitala tvillingar
Under 2024 har kommunen gått med i EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness. Syftet med projektet är att driva på utvecklingen av lokala digitala tvillingar över hela Europa.
Projektet ska utveckla ett så kallat användarfall, vilket är en digital tjänst med hög mognadsnivå, och främja den digitala kompetensen i kommunen samtidigt som flera länder arbetar ihop och knyter band.
Projektet vill att de lösningar som utvecklas ska ha stor räckvidd och bygga på en gemensam standard samt att de delas på bred front. Det ökar Europas förmåga att bygga ett så kallat ”CitiVerse” med lokala digitala tvillingar som kan samarbeta och dela både data och tjänster med varandra. Kommunen hoppas att samarbete på europeisk nivå stärker vår förmåga att samarbeta på en global nivå för en hållbar utveckling.
Detta är en del av Kungsbackas arbete mot det globala målet Genomförande och globalt partnerskap, och en del av Hållbarhetsbokslutet för 2024. Arbetet med målet förflyttar Kungsbacka mot att bli mer hållbart och bidrar till att vi uppnår FN:s 17 globala mål.
