Artikeln publicerades 7 maj 2025
Slå ett slag för demokratin - pinga med en politiker

Lördagen den 10 maj arrangerar vi eventet "Slå ett slag för demokratin - Pinga med en politiker" i Kungsbacka Live. Då kan allmänheten spela pingis med politikerna och kommundirektören och samtidigt få svar på några av sina frågor.
Den 3 maj öppnade utställningen Demokrati i Kungsbacka Live. Den handlar om att demokrati är en av de mest värdefulla grundstenarna i vårt samhälle. Det är något vi alla bidrar till att skapa och upprätthålla, men som vi ibland tar för givet. Här vill vi lyfta fram demokratins fördelar och samtidigt ställa frågan: Vad händer om de gemensamma grunderna försvinner?
En av demokratins grundpelare är fria, rättvisa och allmänna val. Det är folket som röstar genom val och på så vis för man över makten från folket till representanter, det vill säga politiker, som tillåts styra landet. Nu på lördag kommer några av Kungsbacka kommuns folkvalda politiker att vara på plats i Kungsbacka Live för att möta invånare. Då kan besökarna utmana politikerna i pingis och samtidigt passa på att prata med dem om demokrati och andra viktiga framtidsfrågor.
Spela pingis med politikerna
Det är kommunens tre kommunalråd: Lisa Andersson (M), Magdalena Sundqvist (S) och Fredrik Hansson (C) som kommer att vara på plats. Dessutom kommer kommunens nya kommundirektör Rickard Vidlund att vara på plats.
Vi vill skapa en mötesplats där känns enkelt att kliva in i samtalet om vår gemensamma framtid. Pingis blir då en naturlig isbrytare eftersom det är avslappnat och roligt, samtidigt som det öppnar upp för viktiga samtal. Det är vårt sätt att visa att demokratiskt engagemang inte behöver vara svårt eller formellt. Här får du chansen att träffa politiker öga mot öga, ställa dina frågor och prata om det som är viktigt för dig. Demokratin lever genom samtal, och ibland börjar det bästa samtalet över ett pingisbord, säger Katarina Markovic, projektledare för Kungsbacka Live.
Ställ en fråga
Vi kommer också att ställa ungefär tio utvalda frågor till politikerna som invånarna har kunnat skicka in i förväg.
Politikerna och kommundirektören kommer att vara på plats mellan klockan 12 och 14.