- Startsida
- Uppleva och göra
- Evenemang
- Andreas Ekström - författarbesök
Andreas Ekström - författarbesök

Fjäråsbördige Andreas Ekström är författare, journalist och mycket efterfrågad föreläsare. 2019 utsågs han till Årets talare, hans TED-talk har setts av miljoner och han har föreläst i 31 länder världen över. Nu är Andreas aktuell med Två pojkar - en berättelse om vänskap, minnen och livets oberäknelighet.
De var tolv, och bästisar, när Henrik dog. Men vad var det egentligen som hände? Andreas Ekström är livshotande sjuk. Han väntar på en ny lever, men telefonen vägrar ringa och det finns tid att tänka. Att tänka på Henrik. Andreas bestämmer sig för att följa varje tråd till slut. Vittnesmålen, förundersökningsprotokollet, journalerna. För att se om det går att hålla Henrik vid liv. Alla detaljer har han inte – och nu kan det egna livet ta slut vilken dag som helst. Att dö utan att veta är otänkbart.
Två pojkar representerar ett nytt steg i Andreas Ekströms författarskap. Det är en berättelse om sorg och sjukdom, vänskap och förlust, skriven med stilistisk precision och obarmhärtighet
PROGRAMÄNDRING: Det här programmet kräver numera föranmälan. Lokalen kan också komma att ändras. Du som anmäler dig kommer att få meddelande om vad som gäller.
