- Startsida
- Bygga, bo och miljö
- Sällskapsdjur och vilda djur
- Om du störs av vilda djur
Om du störs av vilda djur
%20danny-kroon-NA6mQkGCKwM-unsplash.jpg)
När vilda djur letar sig in bland hus kan det ibland upplevas som störande. Ofta kan du själv skrämma bort eller på annat sätt göra så att djuren inte vill vara där. Du som husägare har ett ansvar att förebygga problem med störande djur.
Nedskräpning eller fallfrukt innebär goda möjligheter för vilda djur att hitta föda. Oftast är det människans fel när vi får ovälkommet besök. Tätorten är en attraktiv plats för fåglarna där det finns mat, inte så många fiender och bra utrymmen för att lägga ägg.
Tänk på att överfulla soptunnor, mat som blivit kvarlämnad i trädgården, eller på uteserveringen och plastpåsar med matrester som inte är knutna drar till sig vilda djur.
Måsar får inte störas under häckning
Under perioden från den 1 april till och med den 31 juli är det häckningssäsong för bland annat fiskmåsar, vilket betyder att fåglarna, deras bon och ägg är fredade enligt jaktlagen. Det innebär att du inte får flytta, skada eller störa varken bon, ungar eller häckande fåglar.
Det är endast om måsarna orsakar allvarlig skada eller olägenhet som man kan få tillstånd till skyddsjakt. Då måste även bo och ungar tas bort så att inte hjälplösa ungar blir lämnade kvar.
Den allmänna jakttiden för fiskmås infaller den 11 augusti till sista februari medan den för gråtrut är 1 augusti till 31 mars. Detta framgår i en bilaga till Jaktförordningen (1987:905).
Vildsvin på tomten eller i området
Vildsvin är vilda djur som rör sig fritt i naturen. Därför kan det även hända att de kommer in i ett bostadsområde. Det betyder inte automatiskt att skyddsjägaren ska komma. Oftast hittar djuren tillbaka ut på egen hand.
Vildsvin är mest aktiva på natten och undviker i regel människor. Håll avstånd och försök inte närma dig djuret.
Om problemen är återkommande eller allvarliga på annat sätt kan du kontakta vårt kundcenter Kungsbacka direkt på 0300-83 40 00, som kan hänvisa vidare.
Fastighetsägarens ansvar
Det är fastighetsägarens ansvar att minska risken för störande djur på fastigheten. Om du är hyresgäst eller bor i en bostadsrättslägenhet ska du först ta kontakt med fastighetsägaren eller föreningen innan du hör av dig till oss.
