- Startsida
- Bygga, bo och miljö
- Aktuella projekt
- Gång- och cykelbro på Inlagsleden
Gång- och cykelbro på Inlagsleden
Många undrar varför det inte finns en gång- och cykelväg på Inlagsledens bro över järnvägen mellan stadsdelarna Kolla parkstad och Södercity i södra delen av Kungsbacka stad.
Kort fakta
Adress: Inlagsleden
Detta planerar vi: gång- och cykelbro
Exploatör: Trafikverket
Aktuellt
En fristående gång- och cykelbro planeras norr om befintlig vägbro. Av geotekniska skäl krävs ett visst avstånd till vägbron, eftersom pålarna under marken från vägbron sträcker sig ganska långt ut. Eftersom Trafikverket äger järnvägen så är det bara de som kan utreda, projektera och bygga en ny bro. Trafikverket har påbörjat projekteringen, och den kommer att följas av upphandling och byggnation.
Tillfällig lösning
I väntan på en separat gång- och cykelbro över järnvägen så gjorde vi hösten 2018 en provisorisk lösning och över bron genom att separera bilvägen från de oskyddade trafikanterna, för att förbättra säkerheten för de som ska ta sig över järnvägen via Inlagsleden.
Tidplan
Något som alltid gäller vid byggen över järnväg är långa planeringstider, detta eftersom man med lång framförhållning måste planera in stopp i tågtrafiken på Västkustbanan under vissa kritiska delar av bygget. Detta gör att man får räkna med att det tar ett antal år från det att Kungsbacka kommun kommit fram till en lösning med Trafikverket vad gäller utformning innan en gång- och cykelbro kan vara på plats.
Planerade byggnation av gång- och cykelbron på Inlagsleden är 2025.