Vatten- och avloppsutbyggnad i Lerberg

Kungsbacka kommun utreder för utbyggnad av vatten och avlopp till 28 fastigheter i Lerberg, Anneberg.

Kort fakta

Område: Lerberg
Områdesnummer i VA-utbyggnadsplanen: 405
Detta planerar vi: vatten och avlopp

Aktuellt

Vi har erbjudit Lerbergs VA samfällighetsförening att ta över ledningsnätet mot ersättning och väntar på svar från styrelsen. Övriga fastigheters anslutningar kan vi utreda vidare först när vi vet svaret från VA-föreningen.

Tidplan

  • Förstudie: pågår och beräknas vara klar under 2025
  • Detaljprojektering: påbörjas 2025
  • Byggstart: beräknas bli under 2027
  • Anslutning: kan antas bli möjlig 1–2 år efter byggstart

Observera att tiderna är preliminära och kan komma att ändras. Ändringar kan bero på att planeringen, utredningarna eller samråd med avtalsanslutna fastigheter inte hinner bli klara i tid.

Fördjupning av projektet

Verksamhetsområde

Kartbilden markerar fastigheter för vatten och avlopp i Lerberg

Lila markering på kartan visar efter beslut i kommunfullmäktige 15 september 2022 nytt verksamhetsområde för dricksvatten och spillvatten. Orange markering på kartan visar sedan tidigare verksamhetsområde för dricksvatten och efter beslut i kommunfullmäktige även nytt verksamhetsområde för spillvatten.

Inom verksamhetsområde för VA gäller Lag (2006:412) om allmänna vattentjänster Länk till annan webbplats., Kommunens VA-taxa Länk till annan webbplats. och Allmänna bestämmelser för användande av Kungsbacka kommuns allmänna vatten- och avloppsanläggning (ABVA) Pdf, 278.5 kB.

Inför och efter vatten- och avloppsutbyggnaden

Vi kommer att kontakta dig när det behövs i samråd inför VA-utbyggnaden om du bor i ett område för en förening, och inför utbyggnaden om du bor i övriga delar av verksamhetsområdet för vatten och avlopp.

Efter färdig utbyggnad i ett delområde meddelas en förbindelsepunkt för varje fastighet inom verksamhetsområdet och därefter faktureras taxans anläggningsavgifter till fastighetsägaren.

Utredning av dagvatten

Området bedöms inte ha ett behov av en kommunal avledning av dagvatten. Dagvatten är regnvatten och smältvatten som tillfälligt rinner på markytan.

Gator och cykelvägars påverkan av projektet

Om delar av området blir kommunalt verksamhetsområde för vatten och avlopp, kan det hända att det finns någon ledningsdragning som behöver kompletteras.

Möten

Digitalt möte 2022

Vi höll ett digitalt möte inför beslut om verksamhetsområde för vatten och avlopp, för 401 Alafors och 405 Lerberg, i februari 2022.

Digitalt möte 2021

Vi höll ett digitalt inledande informationsmöte i februari 2021.

Platsbesök

Vi var på ett platsbesök i området i januari 2021.

Frågor om projektet

Vi besvarar fastighetsspecifika frågor via mejl. Kom ihåg att lämna mejladress, telefonnummer, fastighetsbeteckning, adress och områdets namn tillsammans med din fråga.